Hluboké fjordy, ostrá skaliska, mrazivé moře. Příroda severní Evropy je ohromující a nezapomenutelná. Rozeklané pobřeží skýtá tisíce míst pro hnízdění ptáků, potůčky se bliští na strmých svazích a padají desítky metrů na tmavou vodní hladinu, kterou brázdí výletní lodě, trajekty i velká zaoceánská plavidla. Chceme-li tuhle krásu zažít, vyrazíme nejspíše na pobřeží Norska, Dánska nebo Irska, nebo ještě dál na sever na Island, či do Grónska. Ačkoli kolem mnohých fjordů můžete dnes jezdit autem či chodit pěšky, plavba lodí stále má své nezaměnitelné kouzlo...
Nærøyfjord je velmi zajímavý přírodní úkaz. Je to ledovcový fjord v západní části Norska, který je součástí velkého Sognefjordu. Při délce 20 kilometrů má v nejužším místě pouhých 250 metrů šířky, přičemž okolní skaliska se tyčí do výšky až 1 600 metrů. Spolu s Geirangerfjordem je od roku 2005 součástí světového dědictví.
Nejznámější grónský fjord Icefjord najdete v západní části ostrova nedaleko městečka Ilulissat. Turistickou atrakcí se stal zejména proto, že do něj ústí jeden z nejaktivnějších ledovců na světě - Sermeq Kujalleq. Tento ledovec se pohybuje neuvěřitelnou rychlostí 19 metrů za den a ročně se od něj oddělí asi 35 km3 ledu. V Ilulissatském fjordu tak zažijete úchvatnou přírodní podívanou na ohromný ledový štít, ze kterého se za strašidelných zvuků a praskotu odlamují kusy ledu a padají do moře plného sněhobílých ker... Fjord je zapsán na světovém seznamu přírodních památek.
Od polární záře až po velkolepé památky, jako jsou norské fjordy, plavba se stává jedinečným zážitkem, plavba kolem kouzelných hradů a ledovců pod půlnočním sluncem mezi některými z nejvíce fascinujících měst na světě, Hamburkem, Helsinkami, Stockholmem, Rotterdamem, Tallinem a malé, malebné vesničky jako Warnemünde v Německu a Stavanger a Molde v Norsku, až po bájný mys North, oddělený od severního pólu pouze Špicberky, v Arktickém moři.
Plavba je nejlepší způsob, jak objevit a ocenit kout planety, který je stále opředen tajemnými legendami a tisíciletými příběhy.